ترکیه

همه چیزی که لازم است درباره کشور ترکیه بدانید را در این مقاله بخوانید - موسسه MIE

درباره کشور ترکیه

جمهوری ترکیه کشوری فرا قاره ای در جنوب آسیا و جنوب شرقی اروپا می باشد که 81 استان دارد. پایتخت کشور ترکیه آنکارا است و مهم ترین استان های آن  استانبول، آنکارا و ازمیر هستند. ترکیه به عنوان سی و ششمین کشور بزرگ دنیا شناخته شده و مساحت آن 783356 است. این کشوری از آب و هوایی معتدل برخوردار است به این صورت که دارای تابستانی با آب و هوای گرم و خشک و زمستانی با آب و هوای معتدل می باشد. ترکیه یک شبه جزیره تقریبا مستطیل شکل است و زمین آن با یک فلات مرکزی مرتفع، چندین رشته کوه و یک دشت ساحلی مشخص می شود. برای شناخت بهتر این کشور، می توانید مقاله پیش رو را برای شناخت اولیه از ترکیه مطالعه کرده و در صورتی که می خواهید از شرایط تحصیل، زندگی، هزینه ها، کیفیت زندگی، مشکلات زندگی در ترکیه و … آگاه شوید می توانید به سایر لینک های موجود در این صفحه و سایت مراجعه کنید.

فایل ویدئویی موسسه MIE در خصوص

.

اگر قصد مهاجرت به ترکیه دارید باید این نکات را بدانید:

default
Loading...
در حال بارگذاری ویدئو. چند لحظه منتظر بمانید.

فایل صوتی این ویدئو

موقعیت جغرافیایی کشور ترکیه

کشور ترکیه در 4 راه مدیترانه، خاورمیانه شرقی، قفقاز و بالکان واقع شده است. این کشور از نظر قلمرو و جمعیت در بین کشورهای بزرگتر منطقه می باشد و منطقه زمین آن از هر کشور اروپایی بیشتر می باشد. تقریباً همه کشور در آسیا قرار دارد که شامل شبه جزیره طولانی آسیای صغیر (که به عنوان آناتولی نیز شناخته می شود) و در شرق، بخشی از منطقه کوهستانی است. باقیمانده آن سمت شدید جنوب شرقی اروپا، بقایای کمی از یک امپراتوری که زمانی بیشتر از بسیاری از بالکان گسترش یافته بود، می باشد. کشور ترکیه از سمت شمال با دریای سیاه، از سمت شرق با ایران و آذربایجان، از سمت غرب و جنوب غربی با دریای اژه و و دریای مدیترانه، از سمت شمال شرقی با ارمسنتان و جورجیا، از سمت شمال غربی با بلغارستان و یونان و از سمت جنوب شرقی با سوریه و عراق محدود شده است.

مساحت کشور ترکیه

مرز ترکیه با مرز چهار دریای مرمره، سیاه، اژه و مدیترانه احاطه شده است. ترکیه 783.562 کیلومتر مربع مساحت دارد. این کشور بیش از دو برابر آلمان یا کمی کوچکتر از مجموع ایالت های تگزاس و لوئیزیانا در ایالات متحده است. گرجستان، سوریه، بلغارستان، ارمنستان، ایران، آذربایجان، یونان و عراق از کشورهای همسایه ترکیه هستند.

نقشه ماهواره ای کشور ترکیه - موسسه MIE

تقسیمات کشوری کشور ترکیه

در تقسیمات کشوری کشور ترکیه به 81 استان و 973 ناحیه تقسیم شده است که هر کدام از این ناحیه ها دارای چندین استان است. اکثر استان ها نامی مشابه مناطق مرکز استان خود دارند. با این حال، بسیاری از استان‌های شهری، که به عنوان شهرداری‌های بزرگ ‌تر تعیین شده‌اند، دارای یک مرکز متشکل از مناطق متعدد هستند، مانند مرکز استان آنکارا، شهر آنکارا، که شامل نه ناحیه جداگانه است. علاوه بر این، چهار استان، کوجائلی، ساکاریا، ایچل و هاتای دارای ناحیه مرکزی متفاوت از استان خود هستند، به ترتیب ازمیت، آداپازاری، مرسین و آنتاکیا. اداره استان ها بر اساس اصل تفویض اختیارات می باشد.

از سوی دیگر، اداره محلی در سه نوع حکومت محلی خودمختار سازماندهی می شود که به صورت محلی انتخاب می شوند: ادارات ویژه استانی، شهرداری ها و روستا ها.

استان های کشور ترکیه

با توجه به تقسمات استان های ترکیه، این کشور در 7 ناحیه اصلی تقسیم بندی شده است. به طوری که در هر کدام از این ناحیه ها استان هایی قرار دارد. این ناحیه ها شامل:

نواحی

استان ها

اژه آیدین، کوتاهیه، دنیزلی، عشاق، ازمیر، مانیسا، موغله، افیون قره حصار، انیساکوتاهیه
مرمره بورسا، استانبول، سقاریه، ادرنه، تکیرداغ، یالوا
دریای سیاه بایبورت، توقات، بارتین، آرتوین، ترابزون، بولی، اردو، آماسیه، سینوپ، سامسون
مدیترانه عثمانیه، آنتالیا، مرسین، ختای، بوردور، آدانا
آناتولی شرقی ایغدیر، ارزروم، وان، آغری، بتلیس، اردهان
آناتولی مرکزی آنکارا، آق سرای، قرامان، سیواس، قونیه، قیصریه
آناتولی جنوب شرق باتمان، ماردین، شرناق، کیلیس

استان های ترکیه و مناطق دیدنی ترکیه - موسسه MIE

جمعیت و زبان رسمی کشور ترکیه

جمعیت کشور ترکیه 84.34 میلیون نفر است و استانبول با 15.5 میلیون جمعیت، پرجمعیت ترین شهر می باشد. شهرهای مهم دیگر ازمیر، آنکارا، آنتالیا و بورسا هستند. زبان رسمی ترکیه ترکی است. زبان ترکی از خانواده زبان اورال-آلتائیک می باشد که همان زبان مجارستانی و فنلاندی است.

آب و هوای کشور ترکیه

ترکیه با داشتن یک آب و هوای مناسب، از اقلیم های مختلفی برخوردار است و نام مستعار سرزمین چهار فصل را به دست آورده است. استانبول و اطراف دریای مارمارا آب و هوا میانه دارد. زمستان های ترکیه دارای حرارت 4 درجه سانتیگراد و تابستان های آن 27 درجه سانتیگراد می باشد. در ترکیه غربی آب و هوایی خفیف مدیترانه ای حاکم است به این صورت که در تابستان دمای 29 درجه سانتیگراد و در زمستان دمای 9 درجه سانتیگراد وجود دارد. فلات آناتولی دارای آب و هوای استپ ا7 درجه زمستان، آب و هوا گرم و مرطوب است. همچنین مناطق جنوب شرقی و شرق آناتولی در بسیاری از مواقع با بارش برف رو به رو است به این صورت که از ماه نوامبر تا ماه آوریل بارش برف ادامه پیدا می کند. در این مناطق تابستان دارای دمای 17 درجه سانتیگراد و زمستان دارای دمای -13 درجه سانتیگراد است.

مناطق متنوع ترکیه دارای آب و هوای متفاوتی هستند و سیستم آب و هوایی در سواحل با سیستم آب و هوایی حاکم در داخل کشور متضاد است. در سواحل دریای اژه تابستان ها گرم و نسبتا خشک و زمستان ها بارانی و خنک است. میزان بارش سالانه در ترکیه را موقعیت مکانی آن تعیین می کند اما به طورکلی بین 580 تا 1300 میلی متر در سال بارندگی دارد. به طور کلیست و در شب و روز آن درجه حرارت تفاوت زیادی دارد.

در منطقه دریای سیاه با دمای 23 درجه تابستان و ، بارندگی در شرق کمتر است. سواحل دریای سیاه بیشترین میزان بارندگی را دریافت می کند و تنها منطقه ای از ترکیه است که در طول سال بارندگی بالایی دارد. بخش شرقی آن ساحل به طور متوسط ​​سالانه 2500 میلی متر (98.4 اینچ) است که بیشترین بارندگی در کشور است.

آب و هوای کشور ترکیه - موسسه MIE

کشور داری و قوانین کشور ترکیه

ترکیه یک دموکراسی پارلمان جمهوری خواه است و تنها کشوری است که دارای اکثریت مسلمان (8 /99 ٪) است که تحت قانون اساسی سکولار و یک دولت دموکراتیک فعالیت می کند. اداره جمهوری ترکیه توسط حاکمیت قانون صورت می گیرد و این کشور سکولار، اجتماعی و دموکراتیک می باشد. سازماندهی اداره دولت ترکیه بر اساس اصول مدیریت مرکزی و عدم تمرکز است. بنابراین این سیستم در یک ساختار دو لایه، با دولت مرکزی و محلی سازماندهی شده است. اداره مرکزی متشکل از نهادهای مرکزی (وزارتخانه‌ها، آژانس‌ها) می باشد که شعبه‌های غیرمتمرکز، توسط دولت مرکزی منصوب شده‌اند و در قلمرو پخش می‌شوند.

نظام اداری ترکیه بر اساس اصول اساسی سیاسی و حقوقی مشخص شده در قانون اساسی 1982 استوار می باشد. با این حال، این قانون اساسی در 30 سال گذشته دستخوش اصلاحات زیادی شده است. آخرین اصلاحات مهم آن پس از همه پرسی قانون اساسی در سال 2010 به تصویب رسید. سایر اقدامات اصلی که مبنای قانونی را برای مقامات محلی تشکیل می دهد توسط قانون شهرداری ها (قانون شماره 5393)، قانون اداره ویژه استانی (قانون شماره 5302)، قانون اتحادیه های مقامات محلی (قانون شماره 5355) و قانون شهرداری های کلان شهرها (قانون شماره 5216) است.

فایل ویدئویی موسسه MIE در مورد:

خرید ملک در ترکیه

default
Loading...
در حال بارگذاری ویدئو. چند لحظه منتظر بمانید.

فایل صوتی این ویدئو:

فایل ویدئویی موسسه MIE در مورد:

مقایسه ترکیه، امارات و جزایر قناری برای مهاجرت

default
Loading...
در حال بارگذاری ویدئو. چند لحظه منتظر بمانید.

فایل صوتی این ویدئو:

واحد پول کشور ترکیه

بهتر است در صورت سفر به ترکیه پول های خود را به لیر تبدیل کنید، زیرا نرخ ارز در خارج از ترکیه معمولاً به اندازه کسانی که در داخل کشور هستند خوب نیست. در این کشور واحد پولی لیر ترکیه است. نماد جهانی که برای لیر ترکیه به کار می رود Try، TL یا Türk Lirası است.  استرلینگ ، یورو و دلار را می توان به راحتی در همه بانک ها، دفاتر پست (PTT) به لیر ترکیه تغییر داد. در همه شهرها و تقریباً در هر شهر دفاتر مبادله قانونی وجود دارد. بانک ها نیز مبادله پول را انجام می دهند، اما آنها ارزش دردسر را ندارند زیرا معمولاً شلوغ هستند و نرخ بهتری نسبت به دفاتر مبادله ندارند. می توانید نرخ پیشنهادهای دفتر را در تابلوهای (الکترونیکی) مشاهده کنید.

لیر ترکیه - موسسه MIE

مذهب رسمی کشور ترکیه

اسلام بزرگترین دین ترکیه است که 99.8 ٪ از جمعیت به عنوان مسلمان (عمدتا سنی) ، 0.2 ٪ دیگر (بیشتر مسیحیان و یهودیان) ثبت شده اند. با این حال، سه عامل مهم را به خاطر بسپارید.

 • اولا، ترکیه یک کشور سکولار است، بنابراین سیاست و مذهب از هم جدا هستند.
 • ثانیاً هر ترک مسلمان عمل کننده نیست. به این معنی که تماما مسلمان نیستند.
 • ثالثاً، با سفر به ترکیه، متوجه می شوید که برخی مناطق محافظه کارتر از سایرین هستند.

اقتصاد کشور ترکیه

اقتصاد ترکیه که در اتحادیه گمرکی/ اتحادیه اروپا عضویت دارد یک اقتصاد نوظهور و در حال پیشرفت می باشد. عضویت ترکیه در این اتحادیه ها از سال 1995 بوده است که از اقتصاد های بزرگ (G-20 1999) و از اعضای بنیانگذار (OECD 1961) هستند. تعریف اقتصاد ترکیه توسط صندوق بین المللی پول است. این کشور در بیشتر موارد توسط دانشمندان و اقتصاددانان علوم سیاسی به عنوان یک کشور تازه صنعتی شناخته شده و طبقه بندی می شود. همچنین ترکیه از نظر بانک جهانی براساس تولید ناخالصی داخلی سرانه خود به عنوان کشوری با درآمد متوسط به بالا رتبه بندی شده است. همچنین کتاب حقایق جهانی سیا ترکیه را به دلیل وضعیت این کشور به عنوان یکی از اعضای بنیانگذار OECD به فهرست کشورهای توسعه یافته (DCs) خود اضافه می کند. ترکیه تا سال 2021 که جمعیتی در حدود 84.6 میلیون نفر دارد، در بین تولیدکنندگان محصولات کشاورزی، تجهیزات حمل و نقل، لوازم الکترونیکی مصرفی، وسایل نقلیه موتوری، لوازم خانگی، منسوجات و مصالح ساختمانی پیشرو است.

گردشگری همچنین نقش مهمی را به عنوان یکی از عوامل تولید ناخالص داخلی ایفا می کند. امتیاز آزادی اقتصادی ترکیه 56.9 است که اقتصاد این کشور را در رتبه 107 آزاد در شاخص سال 2022 قرار می دهد. در میان 45 کشور منطقه اروپا، ترکیه توانسته است رتبه 42 را ازآن خود کند.

وضعیت اشتغال در کشور ترکیه

با توجه به اینکه ایران و ترکیه از لحاظ جغرافیایی نزدیک به هم هستند، مهاجرت کاری بهترین روش برای رفتن به این کشور می باشد. در چند سال گذشته ترکیه برای رشد اقتصاد خود تلاش زیادی کرده و با رشد 5.7 درصدی همراه بوده است. برای کار کردن در ترکیه باید به زبان ترکی مسلط بود چرا که زبان اصلی این کشور ترکی است و برای برقراری ارتباط بهتر دانستن این زبان لازم می باشد.

نرخ بیکاری در ترکیه بالا و حدود 11.3 درصد است. اما با این وجود اشتغال ترکیه در بخش های کشاورزی و ساخت و ساز رشد زیادی دارد. ترکیه توانسته حدود 15.4 میلیارد در سال 2020 به دست آورد. این مبلغ از صادرات قطعات وسایل نقلیه بوده است. استانبول به عنوان کانون تجارت، روابط بین الملل و مرکز اشتغال این کشور می باشد.

فرهنگ کشور ترکیه

برخی از خارجی‌هایی که قبلاً به ترکیه سفر نکرده‌اند، این کشور را جهان سومی می‌دانند. اما مکان‌های برجسته‌ای همچون استانبول، ازمیر، آنکارا برای تجارت‌های محلی، بین‌المللی و گردشگری اروپا و خاورمیانه رونق دارند. تاریخ ترکیه نیز از سبک زندگی عثمانی، یونانی و غربی تأثیر می پذیرد. آسیا، سواحل غربی و جنوبی ترکیه و شبه جزیره استانبول بیشتر به دلیل گرایش های غربی شناخته می شوند، در حالی که شرق دارای تأثیرات سبک زندگی کردها است. شهرهای شمال ترکیه به لطف بارش‌های فراوان، دارای زیبایی طبیعی و تپه‌های سرسبز هستند. سبک زندگی ترکی پذیرای غریبه ها است و تاکید بر خانواده و دوستان دارد. ایجاد برقراری ارتباط یا دوستی با مردم ترکیه آسان است. این امر در مورد همه شهرهای آن صادق است.

به طور کلی، خارجی ها از استقبال دوستانه با ترک هایی که غریبه ها را با گرمی در آغوش می گیرند، لذت می برند. با توجه به سبک زندگی ترک ها، در این کشور چندین فرهنگ و سبک زندگی متفاوت وجود دارد که بستگی به درآمد و محل زندگی آنها دارد. ترک‌های شهر سبک زندگی سریعی دارند که حول زندگی شهری متمرکز است، در حالی که در شمال آسیا، مردم محلی معمولاً زمین را کشاورزی می‌کنند. علاوه بر این، در طول بیست سال گذشته، نسل جوان آشکارا گرایش‌ها و سبک‌های زندگی غربی را بیش از گذشته پذیرفته است.

 

بهترین شهرهای کشور ترکیه

بهترین شهرهای کشور ترکیه با توجه به موارد مختلفی تعیین می شوند. در اینجا شهرهای ترکیه را از لحاظ مختلف زندگی، تحصیلی و زیبایی دسته بندی خواهیم کرد. در صورتی که برای تعطیلات قصد سفر به ترکیه را دارید، شهرهای مختلفی در ترکیه وجود دارد که از لحاظ تاریخی بسیار غنی و زیبا هستند. در این کشور تعدادی شهر معروف با شهرت جهانی وجود دارد که هر کدام از آن ها دارای جاذبه های زیبا و منحصر به فرد زیبایی هستند. در ترکیه بازارهای معروف استانبول، مساجد، شهرهای ساحلی  آنتالیا و بسیاری موارد دیگر یافت می شود.

جدول زیر زیباترین و معروف ترین شهرهای ترکیه برای گردشگری را معرفی کرده است.

استانبول فتحیه
آنکارا بدروم
ازمیر کاپادوکیا
سافرانبولو اسکی شهیر
آنتالیا آنتاکیا، هاتای
بورسا ترابزون
شانلی اورفا آلانیا
غازیانتاب کوش آداسی
اوزونگول آدانا
قونیه

با توجه به محبوبیت ترکیه برای تحصیل، هر ساله دانشجویان زیادی برای ادامه تحصیل به این کشور مهاجرت می کنند. با توجه به اینکه مدارک تحصیلی در دانشگاه های ترکیه معتبر هستند و از یک سیستم آموزش خوب برخوردار است، هزینه تحصیل و زندگی دانشجویی در ترکیه به نسبت سایر کشورهای اروپایی و آمریکا مقرون به صرفه می باشد. دانشگاه ها و موسسات آموزشی با کیفیت بالا در ترکیه وجود دارد اما در برخی از شهرهای آن خدمات آموزشی بیشتری دیده می شود.

از بهترین شهرهای ترکیه برای تحصیل:

نام شهر دانشگاه های معتبر
استانبول دانشگاه اوکان

دانشگاه بغازیچی

دانشگاه تکنیکال استانبول

ازمیر دانشگاه دولتی اژه

دانشگاه اقتصاد ازمیر

موسسه آموزش خصوصی یاشار

بورسا دانشگاه فنی بورسا

دانشگاه اولوداغ

آنتالیا دانشگاه آک دنیز آنتالیا

دانشگاه Antalya Akev

دانشگاه بین المللی آنتالیا

آنکارا دانشگاه خاورمیانه MEU

موسسه آموزشی چانکایا

دانشگاه حاجت تپه

موسسه آموزشی بیلکنت

با توجه به اهداف و ترجیحات شخصی، تعیین بهترین شهر از میان شهرهای ترکیه به نظر شخص بستگی دارد. انتخاب بهترین شهر ترکیه برای زندگی از دید یک شهروند مقیم ترکیه و شخصی که قصد دارد به این کشور مهاجرت کند ممکن است متفاوت باشد. شهرهای مختلفی در ترکیه وجود دارد که دارای فاکتورهای مهم زندگی هستند. در اینجا به طور کلی بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی را معرفی می کنیم که دارای امکانات اولیه زندگی مناسب هستند.

از بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی:

استانبول

آنتالیا

بودروم

آنکارا

جاذبه های کشور ترکیه

ترکیه مملو از مقاصد و جاذبه های گردشگری شهری و طبیعی می باشد به طوری که حدود 52 میلیون گردشگر در طول سال، این کشور را برای دیدن انتخاب می کنند. این شهر به خاطر مکان های تاریخی زیبا و جنبه های فرهنگی متفاوت خود شناخته شده است. بیشتر گردشگران از اروپا و کشورهای اطراف آن سرچشمه می گیرند و آن را به یک مقصد بسیار محبوب به ویژه برای گردشگران روسی تبدیل می کنند. برخی از مقاصد گردشگری اصلی عبارتند:

ایاصوفیه
تئاتر آسپندوس
کاخ توپکاپی
صومعه سوملا
ساحل پاتارا
کوه نمرود
قلعه بدروم
مسجد آبی
کاپادوکیه
پاموکاله
اولودنیز
کتابخانه سلسوس

جاذبه های گردشگری ترکیه - موسسه MIE

مزایای شهروندی کشور ترکیه

ترکیه برای شهروندان خود مزایایی دارد که در اینجا برخی از آن ها را معرفی می کنیم:

 • برای دریافت تابعیت ترکیه نیاز به حضور مداوم در این کشور نیست.
 • قوانین ترکیه به گونه ای است که هنگام درخواست شهروندی ترکیه مجبور نیستید تمام دارایی های خود را در کشور دیگری اعلام کنید.
 • سفر به تعدادی از کشورهای اروپایی بدون نیاز به داشتن ویزا امکان پذیر است در صورتی که شهروندی ترکیه را داشته باشید.
 • این کشور از محیط طبیعی فوق العاده و امکانات بهداشتی عالی (خدمات بهداشتی بهتر از ایالات متحده و اتحادیه اروپا) برخوردار است.
 • خدمات پزشکی کاملا رایگان برای تمام اعضای خانواده تا پایان عمر
 • تحصیل رایگان کودکان (در مراکز دولتی) و وجود مراکز آموزشی بین المللی
 • راه اندازی کسب و کار یا استخدام در مراکز دولتی
 • تجارت آزاد به دور از انواع تحریم ها در سراسر جهان
 • حق برخورداری از مزایای تامین اجتماعی و بیمه دولتی
 • تابعیت دوگانه در ترکیه مجاز است
 • استفاده از خدمات بانکی در اکثر بانک های ترکیه (به جز بانک های خارجی)
 • شما می توانید بدون هیچ مشکل و مانعی، کسب و کار کوچکی در ترکیه ایجاد کنید.
 • می توان برای مقاصد تجاری در اروپا، یورو و دلار حواله کنید.
 • می توان بدون نیاز به اخذ مجوز کار در ترکیه، در ادارات خصوصی و دولتی این کشور استخدام شد.
 • امکان انجام امور حقوقی به عنوان وکالت و یا استخدام مترجم رسمی در دادگستری یا ترکیش ایرلاین.

 

مزایای شهروندی کشور ترکیه - موسسه MIE

هزینه های زندگی در کشور ترکیه

دانستن هزینه های زندگی در ترکیه برای افرادی که قصد زندگی در این کشور را دارند لازم است. کشور ترکیه در سال های اخیر افراد زیادی ترکیه را مقصد مهاجرتی خود قرار دادند. برخی برای تحصیل مهاجرت می کنند، برخی با خرید خانه در کشور زندگی کرده و برخی دیگر برای اجاره ملک به کشور سفر می کنند. همچنین امکان راه اندازی کسب و کار  و ثبت شرکت در فراهم است. اینکه از چه طریقی بخواهید به ترکیه مهاجرت کنید مهم نیست، اما لازم است قبل از ورود به این کشور از هزینه های زندگی این کشور آگاه باشید. دانشجویی که قصد دارند در این کشور به تحصیل بپردازند حتما باید از هزینه های زندگی دانشجویی اطلاع داشته باشند. هزینه های زندگی در ترکیه شامل:

موارد

هزینه ها موارد

هزینه ها

غذا در یک رستوران گران قیمت 50 لیر هزینه سالانه بیمه برای افراد 23 سال تا 65 3000 لیر
دو وعده غذا در رستوران متوسط ​​250 لیر هزینه سالانه بیمه برای سن 18 سال تا 23 سال بین 400 تا 500 لیر
آب معدنی 4 لیر هزینه بیمه برای افراد زیر 17 و بالای 65 سال رایگان
1 کیلو سیب زمینی 7 لیر بلیط اتوبوس یک طرفه 6.5 لیر
برنج یک کیلوگرم 19 لیر ویزیت پزشک متخصص 70 تا 200 لیر
یک قرص نان 7.7 لیر قیمت 1 لیتر بنزین 21 لیر
نوشابه 10 لیر هزینه حمل و نقل 430 لیر
کاپوچینو 23.5 لیر کرایه تاکسی 5 لیر
1 لیتر شیر 11.6 لیر هزینه مکالمه تلفن همراه 1.4 لیر
12 عدد تخم مرغ 22.5 لیر میانگین هزینه ماهانه برق، آب و گاز 150 لیر
پنیر محلی (1 کیلوگرم) 85 لیر یک شلوار جین معمولی 540 لیر
سینه مرغ (1 کیلوگرم) 55.5 لیر پیراهن تابستانی 460 لیر
قیمت گوشت در ترکیه 137 لیر یک جفت کفش ورزشی نایک 950 لیر

کیفیت زندگی در کشور ترکیه

کیفیت زندگی در یک کشور بر اساس پارامترهای مختلفی همچون آموزش و پرورش، خدمات رفاهی، میزان درآمد، سطح رفاه زندگی و غیره مشخص می شود. شاخص توسعه انسانی (HDI) که یک شاخص جهانی است به بررسی این پارامترها در ترکیه می پردازد و با توجه به آن ها ترکیه در جایگاه متناسبی با نمره ای بین 70 تا 80 قرار می دهد. در مقایسه با سایر کشورها کیفیت زندگی در ترکیه پایین است اما به طور کلی می توان گفت که سطح رفاه در این کشور بالاست و در میان برترین کشورها قرار دارد.

کیفیت زندگی در ترکیه - موسسه MIE

آموزش و تحصیل در کشور ترکیه

آموزش در مدارس ترکیه نظام آموزشی و آموزش و پرورش ترکیه زیر نظر دولت این کشور اداره می شود. افرادی که تابعیت ترکیه را دارند، امکان تحصیل رایگان در مدارس این کشور را دارند و زبان آموزش رایج آن ترکی است. ترکیه دارای سیستم آموزشی قوی است و در برخی از دانشگاه ها و مدارس خصوصی آن، زبان تدریس انگلیسی می باشد.

تحصیل در مدارس ترکیه

فارغ التحصیلی از دبیرستان در ترکیه 4 سال طول می کشد، اما در برخی مدارس که علاوه بر دروس رایج، یک زبان خارجی نیز تدریس می شود، ممکن است تا 5 سال طول بکشد. در ترکیه 2 نوع مدرسه وجود دارد:

 • مدارس آناتولی
 • مدارس دولتی

سیستم آموزشی در مدارس دولتی ترکیه کاملاً مشابه سایر مدارس استانداردی است که می شناسیم. از طرف دیگر مدارس آناتولی وقت و انرژی بیشتری را صرف آموزش زبان های خارجی می کنند. پس از فارغ التحصیلی، دانشجویان می توانند برای شرکت در آزمون های دانشگاهی شرکت کنند. برای کسانی که می خواهند در مدارس دولتی تحصیل کنند، هزینه تحصیل بین 150 تا 250 دلار است. با این حال، این نوع مدارس شامل امکانات شبانه روزی نمی شوند. از سوی دیگر، هزینه تحصیل در مدارس بین المللی که شامل این نوع امکانات نیز می شود، حدود 15000 تا 30000 دلار است. همچنین برای درخواست مدرک از این مدارس 100 تا 200 دلار هزینه دارد.

تحصیل در دانشگاه های ترکیه

دروس به صورت ترم- واحدی در دانشگاه های ترکیه و در سه ترم مختلف پاییز، بهار و تابستان برگزار می شود. شرایط سنی برای پذیرش در دانشگاه های ترکیه ملاک نیست. دانشجویان کارشناسی برای پذیرش لازم است که مدرک دیپلم 12 ساله دبیرستان داشته باشند که از شرایط ورود به این مقطع است. بسیاری از زبان های مختلف از جمله انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و ترکی در دانشگاه های ترکیه تدریس می شوند اما بستگی به رشته تحصیلی انتخابی و خود دانشگاه دارد. با این حال، اکثر دانشگاه‌های ترکیه به زبان ترکی اجرا می‌شوند و دوره‌های رایگان ترکی را برای دانشجویان غیرترکی‌زبان نیز برگزار می‌کنند. اکثر دانشگاه‌های ترکیه خوابگاه ندارند، اما همگی از بیمه‌های پزشکی برخوردار هستند که به این معنی است که تمام درمان‌های پزشکی آنها رایگان خواهد بود. همچنین 50 درصد تخفیف برای همه دانشجویان برای حمل و نقل عمومی در نظر گرفته شده است. دانشگاه های ترکیه در بسیاری موارد برای پذیرش آزمون ورودی برگزار می کنند. با این حال، برخی از دانشگاه ها آزمون خاصی برگزار نمی کنند و نتایج آزمون دانشگاه های دیگر را می پذیرند. از سوی دیگر برخی نمره دیپلم دانش آموزان را کافی می دانند.

ارزش پاسپورت کشور ترکیه

پاسپورت ترکیه دارای رتبه 18 اروپا و 38 جهانی است. آن دسته از افرادی که توانسته اند از روش های مختلفی مهاجرتی به ترکیه مهاجرت کرده و پاسپورت این کشور را دریافت کنند می توانند بدون نیاز به اخذ ویزا به کشورهای مختلفی بالغ بر 72 کشور سفر کنند. همچنین امکان ویزا در بدو ورود برای سفر به 46 کشور را دارند. برای 7 کشور یک سیستم وجود دارد که به صورت آنلاین ویزا می دهند، بنابراین می توان از طریق اینترنت برای دریافت ویزا اقدام کرد. برخی از 72 کشوری که امکان سفر به آن ها بدون نیاز به ویزا است شامل موارد زیر است:

جامائیکا، ژاپن، قزاقستان، کوزوو، قرقیزستان، ماکائو، دومینیکن جمهوری، اکوادور، السالوادور، فیجی، گامبیا، گرجستان، گواتمالا، هائیتی، هندوراس، هنگ کنگ، اندونزی، ایران، عراق، لیبی، مراکش، فلسطین، اردن، قطر، تونس، آلبانی، آنتیگوا و باربودا، آرژانتین، باهاما، باربادوس، بلاروس، بلیز، بولیوی، بوسنی و هرزگوین و…

کشور ترکیه از لحاظ جذب شهروندان خارجی با شرایط خاص نیز جزو کشور های مقصد برای بسیاری از افراد متقاضی مهاجرت است. با این حال احتمال دیپورتی در این کشور وجود داشته که با اختیار یک وکیل کار بلد و قانونی می توان پروسه رفع دیپورت از ترکیه را طی کرد.

موسسه MIE و مهاجرت به کشور ترکیه

با توجه به توضیحاتی که در رابطه با کشور ترکیه داده شد، همواره مهاجران زیادی مشتاق زندگی و سفر در این کشور هستند. از دلایل محبوبیت ترکیه می توان نزدیکی به ایران و کم بودن هزینه زندگی و تحصیلی آن برای ایرانیان می باشد. موسسه MIE با سال ها تجربه در خصوص مشاوره هایی که در حوزه مهاجرت ارائه می دهد و فعالیت هایی که در این زمینه دارد توانسته است درخواست ویزاهای زیادی را با موفقیت انجام دهد. افرادی که قصد دارند ترکیه را برای مهاجرت و زندگی انتخاب کنند می توانند برای اطلاع از روند کاری و دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه با مشاورین موسسه MIE تماس حاصل نموده و مشاوره دریافت نمایند.

مؤسسه حقوقی ملک پور اتریش

اگر شما دوست عزیز به کشور ترکیه علاقمند شده اید و تمایل پیدا کردید که در این کشور زندگی کنید، همواره می توانید به ما تماس بگیرید و سوالات خود را در این خصوص بپرسید. ( ما با کمال میل و بصورت رایگان در خدمت شما عزیزان هستیم )

اطلاعاتی که در این وبسایت مشاهده می نمایید بر اساس تحقیقات اشخاصی هست که غیر حقوقی هستند و موسسه MIE هیچ گونه مسئولیت حقوقی در خصوص اطلاعات وبسایت ندارد. ما همیشه توصیه می کنیم این اطلاعات را راستی آزمایی کنید و با یک وکیل لوکال در میان بگذارید.

تمامی حقوق برای موسسه MIE محفوظ است.
مشاوره رایگان