شرایط کار در اروپا 2024

مهاجرت کاری به اروپا

کار در اروپا برای افرادی که قصد دارند با روش های کاری در یک کشور خارجی زندگی کنند، گزینه ایده آلی محسوب می شود. علت آن هم در وضعیت مطلوب اقتصادی کشورها، بالا بودن دستمزدها و شرایط عالی برای زندگی در کشورهای اروپایی نهفته است. مهم ترین مواردی که برای کار در اروپا حائز اهمیت هستند سابقه کاری، آشنایی خوب با زبان، رده سنی مناسب و تحصیلات مرتبط است. در بسیاری از کشورهای اروپایی می توانید پس از چند سال اشتغال برای دریافت اقامت دائم و پاسپورت آن کشور اقدام کنید. در حال حاضر شرایط کاری در کشورهای انگلستان، آلمان، اتریش، هلند، بلژیک، نروژ، رومانی و چندین کشور دیگر برای کاریابی ایرانیان بسیار مساعد است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص روش های مهاجرت کاری به اروپا می توانید به صورت رایگان با مشاوران موسسه مهاجرتی MIE در ارتباط باشید.

شرایط کار در اروپا

ویزای کاری معمولا به دو صورت جاب آفر (دریافت پیشنهاد شغلی) و جاب سیکر (ویزای جستجوی کار) صادر می شود.


سن، سابقه تحصیلی و شغلی مرتبط، و سطح زبان.

بله، پس از گذراندن 5 سال اقامت دائم و در صورت تمایل، می‌توانید برای دریافت پاسپورت درخواست دهید.

مدارک کار در اروپا

از جمله مهم ترین این مدارک می توان به مجوز کار، قرارداد کاری، حساب بانکی و بیمه درمانی اشاره کرد.

درآمد کار در اروپا

میانگین درآمد ماهیانه در اروپا از حدود 500 الی 600 یورو تا میزان 3,400 الی 3,500 یورو متفاوت است.

کار در اروپا

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

ویدئو و پادکست موسسه MIE در رابطه با مهاجرت درست، کار در اروپا

default
Loading...
در حال بارگذاری ویدئو. چند لحظه منتظر بمانید.

شرایط مهاجرت کاری به اروپا

برای کار در اروپا لازم است متقاضیان پیش از هر چیز اقدام به دریافت ویزای کاری نمایند. این ویزای کاری معمولا به دو صورت جاب آفر (دریافت پیشنهاد شغلی) و جاب سیکر (ویزای جستجوی کار) صادر می شود. اما برخی از متقاضیان به روش های دیگر نیز می توانند برای مهاجرت کاری به اروپا اقدام کنند. این دو روش را در ادامه به اختصار توضیح می دهیم:

 • در روش اول لازم است متقاضی با کارفرمایان اروپایی ارتباط برقرار کند و رزومه خود را برای آنان ارسال نماید تا در صورت تایید، با دعوت کارفرما جهت کار به کشور مقصد برود.
 • روش دوم به متقاضی اجازه می دهد به مدت مشخصی (معمولا بین 6 ماه تا 1 سال) در کشور مورد نظر حضور یابد و آنجا به دنبال کار بگردد. برای دریافت این ویزا لازم است امتیازات متقاضی طبق جدول امتیازدهی کشور مورد نظر به حد نصاب خاصی برسد. مواردی همچون سابقه کار، مدرک زبان، سن و مدرک تحصیلی در این امتیازدهی اثرگذار است.

ویدئو و پادکست موسسه MIE در رابطه با کاریابی در اروپا

default
Loading...
در حال بارگذاری ویدئو. چند لحظه منتظر بمانید.

مهاجرت کاری به اروپا به صورت تضمینی

در خصوص روش های کاری نیز مانند سایر روش های مهاجرتی باید بگوییم هیچ گاه نمی توان تضمین صد در صدی برای یافتن کار و استخدام متقاضی ارائه کرد. همه چیز بستگی به رزومه متقاضی، شرایط کارفرمایان و وضعیت اشتغال در کشور مقصد دارد. با این حال، موسسه مهاجرتی MIE بیشترین سابقه ویزاهای موفق کاری در اروپا را دارد و در صورتی که کار برای متقاضی پیدا نشود یا متقاضی نتواند ویزای کاری اخذ نماید، درصد قابل توجهی از مبلغ قرارداد (متغیر بر اساس کشور و روش انتخابی) به متقاضی بازگردانده می شود.

نحوه کاریابی در اروپا

متقاضیانی که به دنبال کاریابی و مهاجرت کاری به اروپا هستند می توانند با اقدام از طریق موسسه MIE به چند شیوه برای کاریابی اقدام نمایند:

 • متقاضیان با مدارک عالی مانند کارشناسی ارشد و دکترا می توانند برای مشاغل آکادمیک و کارهای تخصصی از طریق جاب آفر اقدام کنند.

 • متقاضیان با مدرک کارشناسی یا پایین تر می توانند برای دریافت جاب آفر از کارفرمایان اروپایی در کشورهایی مانند رومانی، بلژیک و … یا دریافت ویزای جاب سیکر برای کشورهای اتریش، آلمان، سوئد و… اقدام نمایند.

 • افرادی که سن پایین تر و تجربه کاری ناکافی دارند، می توانند به طور غیر مستقیم و از روش هایی مانند کار تحصیل در اروپا یا دوره های کارآموزی استفاده کنند.

 • پزشکان و پرستاران می توانند برای معادل سازی مدارک تحصیلی خود و مهاجرت کاری به اروپا از روش های معادل سازی مدرک در آلمان، معادل سازی مدرک در انگلستان و … اقدام کنند.

با توجه به لیست کشورهای زیر، شما عزیزان می توانید کشور اروپایی موردنظر خود را برای کار انتخاب نمایید: 

Flag of Ukraine.svg

کار در اوکراین

Flag of Croatia.svg

کار در کرواسی

republic of ireland flag 999 p

کار در ایرلند

Flag of Lithuania

کار در لیتوانی

Flag of Luxembourg.svg

کار در لوکزامبورگ

Flag Estonia

کار در استونی

Flag of Belarus.svg

کار در بلاروس

Flag of Malta.svg

کار در مالت

قوانین کار در کشورهای اروپایی

قوانین کار در اروپا از کشوری به کشور دیگر و برای هر دسته از مشاغل می تواند متفاوت باشد. کارفرمایان در برخی مواقع قوانین خاص خود را برای کارکنان تنظیم می کنند. با این حال می توانیم به طور کلی قوانین کاری در اروپا را به این صورت بیان کنیم:

ساعات کاری در روز معمولا 8 ساعت به صورت تمام وقت
ساعات کاری در هفته معمولا تا 40 ساعت
روزهای کاری دوشنبه تا جمعه (به جز مشاغل خاص و استثنائات)

مدارک لازم برای کار در اروپا

مهم ترین مدارکی که برای کار در اروپا (تمام وقت، پاره وقت، دائمی، موقت، دورکاری و …) نیاز دارید به این شرح هستند:

مجوز کار

قرارداد کاری

بیمه درمانی

مدارک هویتی

حساب بانکی

گواهی عدم سوءپیشینه

مهاجرت به اروپا با ویزای دیجیتال نومد

ویزای دیجیتال نومد برای افرادی مناسب است که شغل آنها در بسترهای آنلاین و اینترنتی انجام می شود و قابلیت دورکاری دارد. این افراد در صورت احراز شرایطی می توانند برای دریافت این ویزا و اقامت در کشور مورد نظر اقدام کنند. مهم ترین ویژگی های ویزای دیجیتال نومد برای مهاجرت کاری به اروپا در زیر آمده است:

میزان درآمد باید بیشتر از حداقل درآمد در کشور مقصد باشد
وضعیت اشتغال دریافت جاب آفر و داشتن قرارداد کاری برای دریافت ویزا الزامی است
وضعیت اقامت و تابعیت پس از چند سال با توجه به کشور متغیر است
امکان آوردن همراه معمولا وجود دارد
کشورهای ارائه دهنده این نوع ویزا پرتغال، اسپانیا، قبرس جنوبی، یونان، کرواسی، رومانی، استونی، نروژ و …

ویدئو و پادکست موسسه MIE در رابطه با دیجیتال نومد

default
Loading...
در حال بارگذاری ویدئو. چند لحظه منتظر بمانید.

بهترین کشورها برای مهاجرت کاری به اروپا

با توجه به اینکه بازارهای کار در کشورهای اروپایی با یکدیگر فرق دارد و سطح دستمزد، نرخ بیکاری، امکانات و هزینه های زندگی و … نیز متفاوت است، نمی توانیم برای همه متقاضیان کار در اروپا کشور یکسانی را به عنوان بهترین کشور معرفی کنیم. با این حال، طبق شرایط فعلی می توان گفت کشورهایی همچون انگلستان، آلمان، اتریش، هلند، فنلاند، سوئد و … بهترین شرایط را برای کارکنان غیر اتحادیه اروپا و ایرانیان دارند. کشورهای اروپایی را می توانیم در دو گروه جای دهیم:

 • کار در کشورهای اروپای غربی

  کشورهایی مانند اتریش، بلژیک، یونان، فنلاند، آلمان، فرانسه و  دانمارک در این گروه هستند. بیشتر کشورهای اروپای غربی از وضعیت اقتصادی بهتر و نرخ بیکاری پایین تری برخوردارند که شرایط کاری در آنها را مساعدتر می کند.

 • کار در کشورهای اروپای شرقی

  این کشورها مانند رومانی، چک، لهستان، بلغارستان، استونی، اسلواکی، مجارستان و … نیز امکان ارائه ویزای کاری برای افراد خارجی را دارند اما معمولا نرخ بیکاری در آنها بالاتر است به این معنا که متقاضیان خارجی شانس کمتری برای یافتن کار در این کشورها دارند. درآمد و هزینه زندگی در این کشورها نسبت به کشورهای اروپای غربی معمولا پایین تر است.

مشاغل مورد نیاز در اروپا

شغل هایی که بیشترین تقاضا را در بازارهای کار اروپایی دارند در هر کشور و حتی در هر زمان از سال می توانند متفاوت باشند. اما به طور کلی تقاضا برای مشاغل زیر همواره زیاد بوده و جزو مشاغل مناسب برای مهاجرت کاری به اروپا محسوب می شوند:

 • مشاغل حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات
 • مشاغل مرتبط با هوش مصنوعی
 • منابع انسانی و مدیریت منابع انسانی
 • مدیریت بازاریابی، فروش و کسب و کار
 • مشاغل حوزه مالی و سرمایه گذاری
 • مشاغل حوزه درمانی
 • معلم
 • مشاغل حوزه مهندسی

شرایط کار در اروپا با بلو کارت (BLUE CART)

کارت آبی اتحادیه اروپا یا بلوکارت اروپا (Blue Cart) مدرکی است که به شما این امکان را می دهد تا در هر نقطه از اتحادیه اروپا به اشتغال بپردازید، مشروط بر اینکه دارای مدارک دانشگاهی معتبر بوده و قرارداد یا پیشنهاد شغلی معتبر داشته باشید. با داشتن این کارت متقاضی می تواند در تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا به جز دانمارک و ایرلند مشغول به کار شود. شرایط اصلی دریافت بلوکارت برای مهاجرت کاری به اروپا از این قرار است:

 • مدرک تحصیلی دانشگاهی یا پنج سال تجربه کاری حرفه ای (در برخی کشورها)
 • اشتغال به عنوان کارمند (کارآفرینان و خوداشتغالی مانند دارندگان ویزای دیجیتال نومد را شامل نمی شود)
 • داشتن مدارک لازم و مجوزهای ورود و اقامت در اروپا مانند بیمه درمانی
 • داشتن اقامت در کشورهای عضو اتحادیه اروپا
 • میانگین حقوق برابر یا بالاتر از میانگین حقوق کشورهای اتحادیه اروپا

میزان درآمد و حقوق در اروپا

میزان درآمد هر فرد در اروپا تحت تاثیر متغیرهای بسیاری مانند نوع کار، نوع قرارداد کاری، کشور مقصد و … قرار دارد. نکته مهم این است که معمولا اقتصاد کشورهای اروپایی به گونه ای طرح ریزی شده که تمام کسانی که در این قاره مشغول به کار هستند می توانند با درآمد خود هزینه های زندگی در اروپا را پوشش دهند. میانگین درآمد ماهیانه مشاغل در اروپا از حدود 500 الی 600 یورو تا میزان 3,400 الی 3,500 یورو می تواند متفاوت باشد.

مزایا و معایب مهاجرت کاری به اروپا

هر کدام از روش های مهاجرتی مزایا و معایبی دارند. قطعا کار در اروپا برای بسیاری از افراد یک روش بسیار جذاب به شمار می رود. اما جهت اقدام با آگاهی بیشتر لازم است از تمام جنبه های مهاجرت کاری به اروپا اطلاع داشته باشید. مهم ترین مزایای کار در اروپا به این شرح است:

 • یادگیری مهارت ها و تجربیات جدید کاری
 • آشنایی با فرهنگ و سنت های کشورهای دیگر
 • تجربه زندگی در اروپا و استفاده از فرصت سفر و تماشای جذابیت های قاره سبز
 • درآمدزایی و پس انداز در سطح بالاتر
 • برخورداری از استانداردهای بالای زندگی
 • امکان دسترسی به فرصت های شغلی بیشتر و متنوع

لازم به ذکر است که مهاجرت کاری به اروپا علاوه بر مزایایی که ذکر شد، معایبی هم دارد که در اینجا به بررسی آن می پردازیم:

 • مشکل در برقراری ارتباط و یادگیری زبان کشور مقصد
 • تجربه شوک فرهنگی به دلیل تغییرات موجود
 • عدم آشنایی با سیستم اقتصادی، پرداخت مالیات و ...

اقامت و تابعیت با مهاجرت کاری به اروپا

در بسیاری از کشورهای اروپایی شما پس از چند سال کار و پرداخت مالیات قادر هستید پس از 3 الی 5 سال کار در اروپا، برای دریافت اقامت دائم اقدام کنید. همچنی امکان دریافت تابعیت و پاسپورت کشور مقصد پس از 6 الی 10 سال زندگی در اروپا در صورت احراز سایر شرایط مانند ادغام در جامعه محلی، آشنایی با زبان کشور مقصد، قبولی در آزمون های شهروندی و … وجود دارد.

پاسخ به سوالات متداول در زمینه کار در اروپا

آلمان و اتریش.

سن، سابقه تحصیلی و شغلی مرتبط، و سطح زبان.

میانگین نرخ بیکاری در اروپا کمتر از 7 درصد است.

بله، پس از گذراندن 5 سال اقامت دائم و در صورت تمایل، می‌توانید برای دریافت پاسپورت درخواست دهید.

نوع شغل، تجربه کاری، مهارت‌ها و تخصص‌های متقاضی.

سخن پایانی

در این مقاله، وضعیت کاری در اروپا به صورت کلی مورد بررسی قرار گرفته است. آمارها نشان می‌دهد که نرخ بیکاری در اکثر کشورهای اروپایی کمتر از 7 درصد است. علاوه بر این، نوعی از شغل‌های مورد نیاز در این کشورها مورد توجه قرار گرفته و متوسط حقوقی که از طریق اشتغال در اروپا قابل دریافت می باشد، بررسی شده است. راه‌های مختلفی برای اقدام به کار در این قاره وجود دارد؛ از جمله درخواست ویزای جستجوی کار یا ارائه پیشنهاد شغلی برای ویزای کاری. نقش موسسات کاریابی هم در این روند مورد بررسی قرار گرفته است. در نهایت، باید توجه داشت که شرایط شخصی و مسایل مرتبط با انتخاب کشور مقصد، نقش بسیار مهمی در این فرایند دارد. در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به مشاوره، می‌توانید با مشاوران ما تماس بگیرید یا با موسسه MIE در ارتباط باشید تا راهنمایی لازم را دریافت کنید.

دیدگاه خود را ثبت کنیدتمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 پاسخ

اطلاعاتی که در این وبسایت مشاهده می نمایید بر اساس تحقیقات اشخاصی هست که غیر حقوقی هستند و موسسه MIE هیچ گونه مسئولیت حقوقی در خصوص اطلاعات وبسایت ندارد. ما همیشه توصیه می کنیم این اطلاعات را راستی آزمایی کنید و با یک وکیل لوکال در میان بگذارید.

تمامی حقوق برای موسسه MIE محفوظ است.
مشاوره رایگان